Щорічно 25 березня в Болгарії відзначається «Благовец». Це традиційне болгарське свято у нас називають Благовіщенням.
Згідно з християнськими віруваннями, саме цього дня архангел Гавриїл сповістив Марію про те, що в неї буде непорочне зачаття від Святого Духа і вона стане Матір’ю Ісуса, Сина Божого. Ця подія описана в Новому Заповіті у Святому Євангелії від Луки.
Цей день визнають та/або відзначають різні християнські конфесії, включаючи Римо-Католицьку, Православну, Лютеранську та Англіканську Церкви. Болгарська назва «Благовец, зрештою як і наше “Благовіщення” у дослівному перекладі означає «День радісних новин». Цей день святкують особливо матері, оскільки Матір Ісуса вони шанують і бачать як їх захисницю і рятівницю.
Традиційно цього дня також відзначають початок весни, час, коли природа прокидається від зимового сну. Адже 25 число майже збігається з першим днем астрономічної весни. І цього року в цей день годинники буде переведено вперед, щоб перейти на центральноєвропейський літній час (або Central European Daylight Saving Time). Всі знаки вказують на оновлення. У народі вірять, що саме в цей день перелітні птахи — лелеки, ластівки, зозулі повертаються із сонячного півдня, щоб сповістити радісну звістку про те, що зима закінчилася і почалася весна. Кажуть, що все, що ми зробимо в цей день, закінчиться успішно. Ті, хто саджає дерево, наприклад, у свято Благовіщення, можуть припустити, що це дерево вродить щедро і особливо добрі плоди. Якщо в цей день пасічники випустять бджіл із вуликів, то мед буде солодшим, ніж зазвичай. Ті, хто цього дня рано встане, можуть чекати багатий і вдалий рік. Кажуть, якщо вийти з дому зі шматком хліба і монетою, то весь рік будеш ситий і матеріально забезпечений.
На день “Благовец” в Болгарії є кілька звичаїв, яких зазвичай дотримуються. У цей день не варто працювати. У зв’язку з цим, наприклад, фермери цього дня не виходять на свої поля. Також відзначають очисну силу цього дня. Часто це чудова нагода для весняного прибирання, щоб підготувати дім на гарний рік. Дехто розводить перед домом вогнище і спалює сміття, що має вберегти від хвороб. (прим. ред. Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76 – Спалювання всіх видів відходів на даній території домоволодінь і в сміттєзбірниках забороняється).
Змії також є важливим елементом цих звичаїв. Існують ритуали, які служать для відігнання змій, щоб захистити людей від зміїних укусів. Це пов’язано з тим, що цілі групи людей проходять будинками та садами, створюючи багато шуму, клекотячи, брязкаючи та бряжчачи різноманітними металевими побутовими предметами. З іншого боку, змій також розглядається як охоронців дому. У такому випадку біля вхідних дверей для них ставлять миску з молоком.
Перше, що потрібно з’їсти в День “Благовец” – це зелені овочі, такі як кропива або щавель. Передбачається, що це стимулює приплив свіжої крові через тіло. Внаслідок позитивної енергії цього дня також передбачається, що свято Благовіщення не тільки зменшує чутливість до болю, але й рани загоюються швидше. Ось чому в цей традиційний день маленькі дівчатка зазвичай роблять своє перше проколювання вух. Хоча сьогодні діти навряд чи можуть відчути біль справжнього пірсингу, тому що за допомогою сучасних інструментів, таких як STUDEX System75, наприклад. Але позитивний лікувальний ефект сьогодні так само важливий, як і завжди. Крім того, кажуть, що золоті сережки в Болгарії мають магічні властивості: вони повинні захищати дитину від злих сил.
Велика подяка нашій болгарській колезі Веселіні за інформацію про традиції та звичаї цього дня. Якщо ви вирішили для різноманітності відсвяткувати 25 березня за болгарською традицією, повідомте нам! Бажаємо вам радісного оновлення та свіжої та позитивної енергії на весь рік. Вітаємо з Днем “Браговец”! Щасливого Благовіщення!
Image credits
Header image: © Yoksel Zok/Unsplash